Den hasičů 4.května

Svatý Florián byl příslušník římského vojska, který později jako správce římské provincie pomáhal pronásledovaným křesťanům. V roce 304 našeho letopočtu byl odhalen a s mlýnským kolem připevněným na krku svržen z mostu do řeky Enže.Svatý Florián bývá nejčastěji zobrazován jako římský voják s přilbou, mečem a korouhví vylévající z vědra vodu na hořící dům a někdy i na hořící chrám. Jeho památka je oslavována právě 4. května a stal se patronem hasičů, kominíků a zedníků. Je ochráncem proti požárům a vodě, a proto představoval v dřívějších dobách běžný námět pro výzdobu venkovských usedlostí, které měly ochraňovat dům. Dokonce na jeho svátek bylo zakázáno rozdělávat oheň a nosit vodu, aby se v usedlosti nestalo neštěstí.