Jdi na obsah Jdi na menu
 


16) Požár rekreační budovy - Drhleny 5. 6. 2015

drhleny_05_06_2015_0004.jpg5. června - požár - Drhleny (Zlaté údolí) - CAS 32 T815 (1+3). CAS K25 Liaz (1+3) a DA Ford Transit (1+1) - Po příjezdu na místo události byl celý objekt pohlcen plameny. Zásah probíhal v dýchací technice. Evakuovaným bylo poskytnuto zázemí naší zbrojnice. Bohužel v požářišti byla nalezena dvě těla. Z místa události jsme se vrátili zpět na základnu v odpoledních hodinách.

 

V noci ze čtvrtka na pátek 5. 6. 2015 jsme obdrželi ve 02:03 zprávu o požáru dvoupatrové budovy ve Zlatém údolí v katastru obce Drhleny.  Dále zpráva udávala, že se jedná o požár většího rozsahu. Ačkoliv jsme všichni hluboce spali, museli jsme po obdržení zprávy na telefon rychle začít fungovat. Dostavit se co nejrychleji na hasičskou zbrojnici, obléct si zásahovou výstroj a vyjet na požár. Vyjížděli jsme ve 2 hodiny a 11 minut.  Podle zprávy jsme okamžitě věděli jak se nejrychleji dostat na místo požáru, bohužel jediná cesta vede přes Srbsko, což je od naší hasičské zbrojnice 8 km a potom cca 3 km lesem do tábora. Přes obce Drhleny nebo Čížovka cesta není pro nákladní auta průjezdná. Již průjezdem Branžeží jsme viděli velkou zář směrem k Drhlenám, bylo nám jasné, že se jedná o požár většího rozsahu.  Na místo požáru jsme dorazili ve 2 hodiny a 26 minut, dvě minuty po HZS Mnichovo Hradiště. Po příjezdu se náš velitel nahlásil u velitele zásahu a ten rozhodl o použití dýchací techniky a dalších hasebních proudů. Zatím co si dva naši hasiči oblékali dýchací přístroj, tak strojník a velitel chystali dva hasební proudy. Naši hasiči se okamžitě zapojili do hasebních prací a strojník společně se strojníkem HZS Mnichovo Hradiště s vypjetím všech sil bojovali s nedostatkem vody tak, aby hasičům nedošla v žádném případě voda na proudnicích. Na začátku zásahu jsme byli v počtu 4 hasiči od HZS, 4 hasiči od JSDH Kněžmost.  Ve 2hodiny a 31 minut přijela na místo události  naše druhá cisterna se čtyřmi hasiči a ti se na rozkaz velitele zapojili okamžitě do hasebních prací. Během zásahu jsme se podíleli na vynášení 30 kg propanbutanových lahví. Na místo požáru byl povolán hasičský autobus ze stanice HZS Mladá Boleslav, aby zachráněné děti a jejich dozor se měli kam uchýlit, protože když utíkali před ohněm, tak si nestihli nic vzít a stáli venku jen v pyžamu bez bot a v šoku co právě zažily. V autobuse se evakuovaným věnoval Peer tým (hasič se specializací posttraumatické péče) z HZS Středočeského kraje.  Naše jednotka nabídla veliteli zásahu náhradní prostor pro evakuované v naší hasičské zbrojnici.  Po páté hodině byla naše nabídka přijata, a tak začal boj s časem zajistit v této ranní hodině  jídlo a pití pro evakuované. Okamžitě začala spolupráce s paní Formánkovou (zaměstnankyně prodejny COOP), která poskytla okamžitou pomoc. Ve stejný čas jsme informovali vedoucí školní jídelny paní Kolářovou s žádostí o pomoc o zajištění teplého čaje pro evakuované.  Autobus dorazil do hasičské zbrojnice v Kněžmostu v 5:45. Na místě již čekali příslušníci HZS z UO Mladá Boleslav, kteří rovněž zajistili potraviny a pití. V době příjezdu již čekali první rodiče na svoje děti. Děti bylo potřeba psychicky stabilizovat a tak se jim věnovali lidé z Peer týmu a psycholožka HZS Středočeského kraje. Děti byly shromážděny do prostor hasičské zbrojnice.  Již před šestou hodinou jsme mohli vyzvednout připravené jídlo z obchodu COOP a také připravenou várnici s čajem ve školní jídelně s tím, že co nejdříve uvaří teplou polévku. Co kuchařky slíbily, také dodržely a už před osmou hodinou jsme mohli rozdávat dobrou polévku. Během rána přijel starosta Kněžmostu Adam Pospíšil a nabídl okamžitou pomoc, kterou přijal velitel zásahu. Starosta pomáhal s organizací na hasičské zbrojnici, tak rovněž přijel na místo neštěstí, aby zajistil pro všechny nezbytné zázemí a potraviny. Tím bych chtěl poděkovat restauraci Černá Louže panu Vratislavu Rejzkovi za dodání občerstvení pro zasahující složky na místě neštěstí.  V té době již na hasičské zbrojnici pomáhala Policie ČR, zdravotnická záchranná služba a také nám přišly pomoct dvě manželky od hasičů. Věřte, že atmosféra byla velmi těžká. Děti se stále nemohly vzpamatovat z nočního požáru a tragédie, která postihla paní učitelku a jejich kamaráda. Již v tuto dobu začaly obsazovat hasičskou zbrojnici média. S přibývajícím časem přijížděli další rodiče, a tak jsme jim postavili dočasné zázemí před hasičskou zbrojnicí, kde jim bylo poskytnuto jídlo a pití, s postupem vzrůstající venkovní teploty a s větším počtem rodičů se zázemí rozrostlo i do prostoru garáží hasičské zbrojnice.  Evakuované děti se podařilo psychicky stabilizovat, tak aby si s nimi mohly příslušné orgány promluvit o situaci na místě neštěstí při vypuknutí požáru. Po té si již rodiče mohli odvézt děti domů. Poslední evakuovaní odjeli z hasičské zbrojnice kolem 14 hodiny, přibližně ve stejný čas se vrátil zbytek naší jednotky z místa události zpět do hasičské zbrojnice.  Ačkoliv jsme měli za sebou dvanáctihodinový zásah, který nás stál mnoho fyzických i psychických sil, museli jsme dát do pořádku techniku, výstroj a výzbroj. Z hasičské zbrojnice jsme odcházeli kolem 16 hodiny. Uvést techniku, výstroj a výzbroj do pořádku musíme provést co nejdříve, protože nikdy nevíme, kdy nás bude někdo potřebovat.

Pokud se stane jakákoliv mimořádná událost v hasebním obvodě obce Kněžmost, jsme povinni poskytnout zázemí a potraviny pro evakuované a zasahující složky.

Již ze soboty na neděli jsme po jedné hodině v noci dostali zprávu o hořícím lese v obci Čálovice (část Sobotky). Opět jsme vyjížděli dvěma cisternami v počtu devíti lidí. Zpět domů jsme se dostali nad ránem. 

Chtěl bych poděkovat všem, co se jakkoliv podíleli na pomoci evakuovaným, hasičům a dalším složkám při tragédií v Drhlenách.

 

Náhledy fotografií ze složky Požár Drleny 5. 6. 2015